13 namirnica koje mogu da doprinesu prevenciji malignih bolesti
Hrana koju jedemo, pre svega treba da obezbedi unos hranljivih materija za izgradnju i normalno funkcionisanje svih ćelija organizma. Pored toga, namirnice koje biramo i hrana koju jedemo može značajno da utiče na sve aspekte zdravlja, uključujući i rizik za nastanak razlitičith oboljenja, kao što su bolesti srca, dijabetes i karcinom.
Kada je u pitanju razvoj malignih bolesti, pokazalo se da, kao što neke namirnice korišćene u ishrani mogu da povećaju rizik, tako neke druge namirnice mogu da utiču na smanjenje rizika za njihovu pojavu.
- Brokoli sadrže materiju sulforafan, koja može da ima zaštitno dejstvo protiv određenih bolesti. Rezultati nekoliko istraživanja (in vitro ili na životinjama) pokazala su pozitivan uticaj sulforafana u tretmanu nekoliko vrsti karcinoma.
- Šargarepa. Prema određenim podacima, redovna upotreba šargarepe u ishrani može pomogne u smanjenju rizika za razvoj npr. karcinoma želuca, prostate i pluća.
- Pasulj i druge mahunarke bogate su vlaknima koja mogu da imaju povoljno dejstvo u prevenciji kolorektalnog karcinoma.
- Bobičasto voće (borovnice, brusnica, itd.) bogate su antocijaninima. Antocijanini su pigmentne materije koje pokazuju antioksidativno dejstvo. Antioksidativno dejstvo štiti organizam od štetnog delovanja slobodnih radikala i može da pomogne u prevenciji različitih oboljenja koja nastaju kao posledica izloženosti slobodnim radikalima.
- Cimet se uglavnom koristi kao aromatičan začin u pripremi poslastica. Ali, cimet pokazuje i određena protivupalna svojstva, a može i da doprinese regulaciji povišenog nivoa šećera. U nekim in vitro istraživanjima, primećeno je pozitivno dejstvo cimeta u sprečavanju rasa i širenja malignih ćelija.
- Orašasti plodovi se takođe preporučuju u ishrani. Npr. brazilski orah koji je bogat selenom može da doprinese prevenciji nekih vrsta oboljenja koja su povezana sa nedostatkom ovog elementa. Takođe, postoje i određeni podaci o mogućem povoljnom delovanju u prevenciji karcinoma.
- Maslinovo ulje je verovatno najpoznatije ulje koje se preporučuje kao deo zdrave i raznovrsne ishrane. Nekoliko studija je pokazalo da redovna upotreba maslinovog ulja može da ima povoljno dejstvo i u prevenciji karcinoma.
- Kurkuma je dobro poznata po svom pozitivnom uticaju na zdravlje čoveka. Kurkuma sadrži veći broj aktivnih materija od kojih se neke povezuju i sa mogućim antikancerogenim dejstvom.
- Citrusno voće kao što su limun, limeta, grejpfrut i pomorandža, prema nekim studijama može da smanji rizik za nastanak određenih karcinoma.
- Laneno seme bogato je „dobrim“ mastima koje se preporučuju u prevenciji kardiovaskularnih poremećaja. Pored toga, laneno seme sadrži biljna vlakna i druge materije koje mogu da doprinesu smanjenju rizika za razvoj kolorektalnog karcinoma i karcinoma dojke.
- Paradajz sadrži likopen, materiju koja je zaslužna za karakterističnu boju paradajza i antikancerogena svojstva.
- Beli luk sadrži alicin. Alicin povoljno deluje na regulaciju nivoa holesterola u krvi, po čemu je beli luk možda i najpoznatili. Pored ovog delovanja, aktivni sastojci belog luka mogu da budu korisni i u prevenciji nekih oblika karcinoma.
- Riba, posebno vrste sa većim procentom masti se takođe preporučuju u ishrani koja bi trebalo da doprinese prevenciji različitih oboljenja, uključujući i maligne.