Kako nastaje tumor
Nastanak malignog tumora rezultat je gubitka kontrole nad ćelijskom deobom i proliferacijom. Sponatno ili pod dejstvom različitih fizičkih, hemijskih i bioloških faktora dolazi do promene u srukturi DNK molekula ćelije (promena u rasporedu nukeotida, prekid lanca i sl.) što se naziva mutacijom. Takva ćelija može da izgubi svoju primarnu funkciju pa organizam procesom reparacije nastoji da popravi nastalo stanje, odstranjivanjem promenjenog DNK molekula odnosno uništavanjem transformisane ćelije pre nastanka njene deobe. Međutim, ukoliko do deobe mutirane ćelije dođe pre reparacije (posebno ćelije koje se brzo dele), oštećena DNK koristi se kao šablon za dalju DNK replikaciju. Patološke ćelije proliferišu I stvaraju se paraneoplastični čvorići, od kojih će se neki razviti u tumore.
Proces kancerogeneze prolazi kroz nekoliko stadijuma:
1. Stadijum inicijacije – Nastaje kao posledica ireverzibilne promene genetskog materijala (DNK) ćelije usled interakcije sa nekom kancerogenom materijom.
2. Stadijum promocije – U ovom stadijmu kao posledica dejstva nekog drugog kancerogena (ne onog koji je izazvao promenu u genetskom materijalu) tz. Promotera, dolazi do stimulacije razvoja primarno izmenjene ćelije. Promocija dakle nije rezlutat vezivanja ili promene DNK.
3. Stadijum proliferacije – Karakteriše ubrzan rast, invanzivnost i nastanak metastaza.
Činjenica da mutacija samo jedne ćelije može dovesti do nastanka malignog tumora govori u prilog tome da za kancerogene ne postoje granične vrednosti. Zbog toga preventivna strategija i dalje ima za cilj da se ekspozicija kancerogenim materijama sasvim isključi. Na drugoj strani dokazano je da se pri izlaganju višim dozama kancerogena javlja viša stopa incedence i mortaliteta od malignih tumora nego pri izlaganju nižim dozama (postojanje odnosa doza-odgovor). Problem je ordrediti oblik krive doza-odgovor i dati odgovor da li ova kriva ima grnični nivo. I pored toga što ovaj problem nije rešen do kraja za većinu toksičnih materija utvrđene su doze ili koncentracije ispod kojih kako se smatra ne dolazi do pojave štetnih posledica po zdravlje eksponovanih.
Bez obzira da li osoba genetski nosi mogućnost nastanka maligniteta ili je izložena u samoj sredini ili na poslu štetnim faktorima najbitnije je raditi na prevenciji nastanka maligniteta.
Najpre treba otkloniti štetne agense iz svoje životne ili radne sredine, pridržavati se pravilne ishrane ili bar uzimati što više prirodnih antioksidanata, vitamina , minerala i svakodnevno biti fizički aktivan.
PRIMED 13 Forte JE PRIRODAN PREPARAT NA BAZI MEDA, MEDICINSKIH GLJIVA KORDICEPS, ŠITAKE I REIŠI SLOMLJENE SPORE, OBOGAĆEN JEZGROM KAJSIJINE KOŠTICE.